12 Pro 2008

BJELOVAR – Održana zajednička sjednica trgovaca HOK – Obrtničke komore Bjelovar i HGK – Županijske komore Bjelovar

U Velikoj sali HKG – Županijske komore Bjelovar 10. prosinca 2008. g. održana je zajednička sjednica članova Ceha trgovaca HOK – OK Bjelovar i strukovne skupine trgovine HGK – ŽK Bjelovar. Na sjednici se raspravljalo o Zakonu o trgovini s posebnim osvrtom na rad nedjeljom i radnom vremenu u prodavaonicama, te obvezama trgovaca u odnosu na sigurnost hrane (HACCP sustav).


Konstatirano je da će se Zakon početi primjenjivati zajedno s početkom nailazeće krize što će svakako rezultirati smanjenim prometom, otpuštanjem djelatnika i manjim prihodom od PDV-a za državu. Iz tih razloga predloženo je da se Primjena Zakona prolongira za godinu dana. Ako će se Zakon primjenjivati kroz izuzetke kojima su obuhvaćene prodavaonice za prodaju kruha, kiosci i benzinske pumpe koji mogu raditi i nedjeljama, dovode se u neravnopravan položaj ostali trgovci. Kako navedeni izuzeci u svojim objektima sve više liče na prodavaonice mješovite robe trebalo bi ih ograničiti isključivo na prodaju kruha, štampe i goriva. Tu je i očito neriješeni problem pokretne trgovine. Ove anomalije svakako bi riješio kvalitetan Pravilnik o klasifikaciji prodavaonica.


Predloženo je jedinicama lokalne samouprave u čijoj je nadležnosti ovim zakonom određivanje radnog vremena prodavaonica da dozvole svima zainteresiranim da mogu raditi od 6 do 24 sata pa tko to želi uz poštivanje pozitivnih propisa, i to mu se isplati, neka i radi.

Iako su obje Komore u srpnju 2008. održale za pekare, ugostitelje i trgovce radionice za lakše uvođenje HACCP sustava odaziv na njih je bio nedovoljan što je i rezultiralo da pred početkom slijedeće godine kada će sanitarne inspekcije početi i kontrolirati primjenu HACCP sustava najveći dio trgovaca nije gotovo ništa radio po tom pitanju. Očito je da se očekivalo da će opet doći do prolongacije primjene navedenog sustava kao što je to već učinjeno 2006. godine.

Zaključeno je da ostaje vrlo malo vremena da se napravi „Vodič dobre higijenske prakse“ za djelatnost trgovine gdje će se samo ugraditi ono što u većini slučajeva trgovci već i primjenjuju.

Djelatnici Komora pomoći će zainteresiranim trgovcima u rješavanju problema primjene sustava. Izražena je sumnja da se i na ovaj način povećava administriranje i nekima odabranim omogućava da ostvare određene prihode kroz izrade navedenoga vodiča. Iz prakse su poznati primjeri nužnosti izrade pojedinih certifikata za čiju su izradu poduzetnici morali izdvajati određena financijska sredstva, a da poslije to više nitko nije kontrolirao.

  Vijesti - Sve