BJELOVAR – Unapređenje mogućnosti za učeničku praksu u trgovačkim društvima u BBŽ
BJELOVAR – Unapređenje mogućnosti za učeničku praksu u trgovačkim društvima u BBŽ
U srijedu 11. svibnja 2011.g. je u Bjelovaru zajedničkom inicijativom HOK – Obrtničke komore Bjelovarsko-bilogorske županije i HGK – Županijske komore Bjelovar održan tematski sastanak predstavnika obje institucije s zainteresiranim predstavnicima/vlasnicima trgovačkih društava članovima strukovne grupacije ugostiteljstva i turizma unutar HGK – ŽK Bjelovar.
U samom uvodnom obraćanju nazočnima Vjerana Jozeljić, stručna suradnica za međunarodne odnose i obrazovanje u HGK-ŽK Bjelovar i Davorin Vezmarović, tajnik HOK-OKBBŽ naglasili su kao zajednički interes djelatnu suradnju sa svojim članicama – ovom prilikom radi se o trgovačkim društvima u sastavu HGK – glede unapređenja uvjeta za što kvalitetniji i održiv proces praktičnog naukovanja za zanimanja . kuhar, konobar i slastičar – za što je bitna pretpostavka dovoljan broj licenciranih tvrtki i posljedično dovoljno naučničkih mjesta u kvalitetnom okruženju.
Kroz vizualnu prezentaciju koju je vrlo profesionalno održala Martina Bogat, stručna suradnica za obrazovanje u Komorskom uredu nazočni su upoznati s osnovnim činjenicama koje karakteriziraju obrazovanje za vezane obrte po JMO (s naglaskom na njegove prednosti u odnosu na klasični model), uvjetima i postupcima, kao i troškovima kod licenciranja poduzeća i obrta, te uvjetima za polaganje majstorskih ispita.
Komorski je tajnik Davorin Vezmarović u svom dijelu uvodnog izlaganja naglasio mogućnosti korištenja bespovratnih državnih potpora i poreznih olakšica u kontekstu troškova licenciranja tvrtki, polaganja majstorskih ispita i ispita iz područja radne pedagogije, te isplate naučničkih nagrada.
Pored ciljane skupine poduzetnika sastanku su prisustvovali i aktivno u njemu sudjelovali ravnatelji/predstavnici srednjih strukovnih škola koje školuju kadrove za ova zanimanja u BBŽ, te predstavnici nadležnih tijela državne i lokalne uprave.
U povremeno polemičnoj raspravi naglašena je potreba fleksibilnijeg pristupa ovoj problematici u dijelu propisa koji definiraju obveznost učeničke nagrade, kao i potreba bolje informiranosti članstva obje komore o prednostima licenciranja i mogućnostima korištenja državnih potpora i njihovog opsega.
U tom smislu su predstavnici obje Komore najavili još aktivniji i kontinuiran pristup rješavanju ovih pitanja u ovoj, ali i ostalim branšama u kojima se u BBŽ pojavljuje isti problem.Prva zadaća je uspostavljanje neposrednog kontakta s odgovornim osobama u ugostiteljsko/turističkim, pa i proizvodnim (slastičari) tvrtkama koje se nisu mogle odazvati ovom sastanku.