08 Ožu 2010

Intenzivne aktivnosti cehova i sekcija obrtnika

Skorim dolaskom proljeća intenzivirane su aktivnosti većine cehova i sekcija u bjelovarskoj Obrtničkoj komori i pripadajućim udruženjima obrtnika.

Razlog tome nije klimatološki već je posljedica neodrživog stanja u kojem se nalazi ili će se uskoro naći većina naših malih poduzetnika – zbog globalne i unutrašnje krize, povećanja opsega i broja dužnika i rokova plaćanja, pada narudžbi uz istovremeno povećanje postojećih i uvođenje novih obveza, posebice doprinosa (državi, lokalnoj upravi, javnim poduzećima).

Ugostitelji okupljeni u sekcijama i Cehu ugostitelja i turističkih djelatnika postaju sve više svjesni približavanja 09.04.2010. g. kada privremena odgoda primjene zakona i pušaći postaju ponovno personae non gratae unutar njihovih lokala, tu su i „vječni“ HACCP, ZAMP, spomenička renta, porez na potrošnju.


Frizeri iz Ceha frizera, kozmetičara i njegovatelja suočeni su sa žestokom konkurencijom rada na crno, sve slabijom kvalitetom kadra u struci i uvođenjem mase EU propisa koje teško mogu svakodnevno pratiti i primjenjivati (tu je uloga Komore neizbježna) – u dijeli zaštite na radu, zaštite okoliša i sl. Unatoč tome i dalje se intenzivno educiraju u struci i nazočiti će događanjima u Opatiji.
Trgovci iz Ceha trgovine – makar sve malobrojniji statistički su i dalje najzastupljenija branša u HOK-i – kreću s uvođenjem HACCP (oni koji se bave prehranom), suočeni su s konkurencijom velikih trgovačkih lanaca i formata u gradovima, ali i malih pokretnih trgovina na periferiji i na selu. Pripremaju se za aktivno sudjelovanje na svojem 7. susretu u Zagrebu i traže (barem neke) afirmativne teme za raspravu.
Prijevoznici i sekcija i Ceha prijevoznika izlaz vide u pokušaju udruživanja u zadrugu prijevoznika na nivou županije kao jedini realno moguć način smanjenja troškova poslovanja i drugih rizika uz povećanje konkurentnosti na tržištu, poglavito kod javnih natječaja. Kažu da u masi propisa (pravilnici, uredbe) nisu izjednačeni niti s konkurencijom iz EU, niti s okruženjem s istoka (ex – YU) – pa se i oni pripremaju za otvorenu raspravu i dijalog na 3. susretu prijevoznika HOK-e 31.03.2010. g.
Generalno problemi koji su rješivi, a sada direktno ugrožavaju poslovanje obrtnika očito prerastaju akutnu fazu i postaju kronični, pa samim tim raste vapaj svih naših obrtnika prema vladi RH za što bržim prihvaćanjem i primjenom predloženih 30-tak konkretnih mjera za izlazak iz krize koje je HOK prezentirao još u prosincu 2008. g. – za što je krajnji čas.
Posebice je to bitno za naše obrtnike koji po tumačenju sudova za svoje poslovanje odgovaraju cjelokupnom imovinom (pa svjedočimo ovršnim postupcima gdje porodični imetak stvaram generacijama ide „na bubanj“) – makar u Zakonu o obrtu to ne piše!
Posljedično imamo konstantan pad broja obrta, od kojih većina mijenja pravni oblik u poduzeće i prelazi u članstvo HGK – a to direktno ugrožava funkcioniranje našeg komorskog sustava, jer izvorni prihodi su za dio sastavnih jedinica (UO, POK) već nedovoljni – naglašeno je to prisutno i u OK BBŽ.
O tom strateškom pitanju članstvo očekuje uporno zalaganje vodstva HOK-a koje nije upitno, pri čemu se sugerira što snažnije oslanjanje na nacionalne medije.

  Vijesti - Sve