Izmjene Zakona o zaštiti na radu - Procjena opasnosti
Izmjene Zakona o zaštiti na radu - Procjena opasnosti
Izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti na radu (NN, br. 59/96, 94/96, 114/03, 100/04, 86/08, 116/08 i 75/09) najveće promjene nastale su u dijelu obveze poslodavca koji mora kontinuirano pratiti promjene procesa rada i procjenjivati možebitne opasnosti. Sukladno tome je radnicima koji nisu obuhvaćeni obvezom redovnih zdravstvenih pregleda po posebnom propisu, utvrĎeno pravo da u vremenskom razdoblju od svake tri godine, mogu zatražiti takav preventivni zdravstveni pregled. Propisana je i obveza da svaki poslodavac mora imati osobu zaduženu za provedbu aktivnosti zaštite na radu, te je s druge strane propisano i pravo radnika da kod svakog poslodavca, bez obzira na njegovu veličinu, mogu imati povjerenika za zaštitu na radu.
Nadalje stupanjem Zakona na snagu svi poslodavci su dužni izraditi procjenu opasnosti, što je do sada bila obveza samo u djelatnosti industrije, graditeljstva, poljoprivrede, ribarstva, šumarstva, prometa i zdravstva te poslodavci u drugim djelatnostima (rad s računalom) za dijelove radnog procesa u kojima postoji mogućnost nastanka ozljeda na radu, profesionalnih bolesti te poremećaja u procesu rada koji bi mogli izazvati štetne posljedice po sigurnost i zdravlje zaposlenika.
Prema informaciji dobivenoj od strane Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva, Odjel ZNR „Dosadašnja je izrada procjene opasnosti bila uređena u vrlo složenom postupku i stvarala relativno visoke troškove, te je ovom izmjenom stvorena mogućnost da se provedbenim propisom područje uredi na način da istu poslodavac može izraditi i pratiti sam, odnosno putem svojih stručnih službi. Dakle, sada obvezu izrade procjene opasnosti imaju svi poslodavci, pa proizlazi da se moraju mijenjati i odredbe Pravilnika o izradi procjene opasnosti (NN, br. 48/97, 114/02 i 126/03) (ne samo zbog toga). Rečene izmjene Pravilnika su okvirno predviđene za jesen ove godine. Državni inspektorat će u prijelaznom razdoblju do donošenje izmjena Pravilnika postupati po Zakonu, pa će tražiti procjenu opasnosti od svakog poslodavca (Zakon ima pravno jaču snagu od Pravilnika).“