Obvezni postupci obveznika prilikom promjene stope PDV-a
Obvezni postupci obveznika prilikom promjene stope PDV-a
Novim Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o PDV-u (Narodne novine 106/2018) koji se primjenjuje od 1.siječnja 2019. godine došlo je do promjene stopa PDV-a s 25% na 13% za određena dobra i usluge.
Tako se stopa PDV-a od 13 % od 1. siječnja 2019. godine primjenjuje na m) isporuku živih životinja: goveda, svinja, ovaca, koza, konja, magaraca, domaće peradi, kunića i zečeva n) isporuka rashlađenog mesa i jestivih klaoničkih proizvoda od: goveda, svinja, ovaca, koza, konja, magaraca, domaće peradi, kunića i zečeva o) isporuku svježih ili rashlađenih kobasica i sličnih proizvoda, od mesa, mesnih klaoničkih proizvoda ili krvi p) isporuku žive ribe r) isporuku svježe ili rashlađene ribe, mekušaca i ostalih vodenih beskralježnjaka s) isporuku svježih ili rashlađenih rakova: jastozi, hlapovi, škampi, kozice t) isporuku svježeg ili rashlađenog povrća, korijena i gomolja u) isporuku svježeg i suhog voća i orašastih plodova v)isporuku svježih jaja peradi, u ljusci z) usluge i povezana autorska prava pisaca, skladatelja i umjetnika izvođača koji su članovi odgovarajućih organizacija za kolektivno ostvarivanje prava koje obavljaju tu djelatnost po posebnim propisima iz područja autorskog i srodnih prava te uz prethodno odobrenje središnjeg državnog tijela nadležnog za intelektualno vlasništvo. Osim navedenih dobara, stopa PDV-a od 13 % primjenjivat će se i na dječje pelene, u skladu s čl. 38. st. 3. t. d) Zakona o PDV-u.
Na koja dobra će se primijeniti snižena stopa PDV-a od 13 %, bit će detaljnije objašnjeno u Pravilniku o PDV-u koji će se donijeti u roku od 90 dana.
Nova maloprodajna cijena proizvoda kod promjene stope PDV-a s 25% na 13% dobije se množenjem stare maloprodajne cijene s preračunatom stopom PDV-a (0,904).
Stara MPC X 0,904 = Nova MPC
Stopa PDV-a od 5 %, prema čl. 38. st. 2. t. d) Zakona o PDV-u, primjenjivat će se na lijekove koji imaju odobrenje nadležnog tijela za lijekove i medicinske proizvode. To znači da više nema podjele u primjeni stope PDV-a na lijekove koji se izdaju na liječnički recept od onih koje mogu kupiti u slobodnoj prodaji. Za primjenu stope PDV-a od 5 % bitno je da lijekovi imaju odobrenje nadležnog tijela za lijekove i medicinske proizvode.
Prije primjene nove stope PDV-a od 13% poduzetnici trebaju obaviti i pripremne radnje. Za većinu poreznih obveznika to znači informatički pripremiti iskazivanje nove stope PDV-a na računu već od 1. siječnja 2019. godine. Propisi o PDV-u za trgovce na malo propisuju i obvezan popis zaliha dobara za koje se mijenja stopa PDV-a, a kako je 31. prosinca i krajnji datum kada se treba obaviti popis imovine i obveza – inventura, poduzetnici će iskoristiti podatke provedene popisom.
Ako se mijenjaju maloprodajne cijene i to treba informatički riješiti. Kod promjene cijene, i to za sve poduzetnike, postoji obveza izrade godišnjeg popisa, a propisana je Zakonom o računovodstvu kao i Općim poreznim zakonom.
Sukladno čl. 134. Zakona o PDV-u propisano je: Danom stupanja na snagu odredbi o promjeni stope PDV-a porezni obveznici dužni su popisati zalihe dobara za koja se mijenja stopa PDV-a. Nadalje, čl. 196. Pravilnika o PDV-u određeno je: Porezni obveznici koji zalihe dobara iskazuju po prodajnim cijenama s uračunanim porezom, pri smanjenju, povećanju ili ukidanju PDV-a, obvezni su na dan početka primjene propisa kojim se povećava, smanjuje ili ukida PDV, obaviti popis dobara na zalihama i utvrditi cijene s uračunanim PDV-om po novim stopama PDV-a.
Poduzetnici koji u knjigovodstvu zalihe dobara iskazuju po prodajnim cijenama trebaju na početku primjene odredaba o promjeni porezne stope popisati zalihe dobara za koja se mijenja porezna stopa. Kako bi odredba o promjeni stope PDV-a trebala stupiti na snagu 1. siječnja 2019., popis treba obaviti najkasnije do datuma primjene, odnosno do 31. prosinca 2018. godine.
Trgovci na malo koji vode trgovačke evidencije o stanju robe (to može biti i knjiga popisa), a promijenili su maloprodajne cijene temeljem smanjenja stope PDV-a s 25% na 13%, tu promjenu trebaju evidentirati i u evidenciji o stanju robe. To znači da zaduženje prodavaonice na dan stupanja na snagu nove stope PDV-a treba smanjiti za razliku koja proizlazi iz obračuna na temelju novih kalkulacija, a prema knjigovodstvenim evidencijama.
Obrtnici trebaju zaračunani PDV za isporuku dobara i usluga, na temelju zaračunanih stopa (na izdanom računu), iskazati kao obvezu za PDV u poreznim evidencijama u visini upravo tih zaračunanih stopa PDV-a kada je račun naplaćen. Pritom u trenutku naplate ne dolazi do promjene porezne stope ako je od dana izdavanja računa do datuma naplate došlo do promjene porezne stope. Za izdane račune s datumom mjeseca prosinca, a na temelju isporučenih dobara i usluga najkasnije do 31. prosinca 2018., treba izdati račun sa stopom PDV-a od 25%. Za tako izdani račun naplaćen u bilo kojem obračunskom razdoblju stopa PDV-a je 25% jer je u čl. 37. st. 1. Zakona o PDV-u navedeno da se PDV obračunava po stopi koja je na snazi u trenutku nastanka oporezivog događaja.