Pravilnik o dopunskim djelatnostima na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima, mišljenje – daje se
Pravilnik o dopunskim djelatnostima na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima, mišljenje – daje se
Iz liste dopunskih djelatnosti isključeni bravari, brijači, dimnjačari, kamenari, keramičari, klesari, knjigoveže, licitari, limari, lončari, ljevači zvona, orguljari, oružari, pećari, puškari, ribari, slastičari, soboslikari, staklari, staklorezači, tokari, urari, zidari i zlatari. Obrti u ovim djelatnostima posluju kao samostalni obrti gdje im je to i glavna djelatnost, te bi da je ostala mogućnost njihovog obavljanja kao dopunske djelatnosti na OPG-u sigurno imali nelojalnu konkurenciju.
Za djelatnosti koje su i dalje na listi dopunskih djelatnosti : čizmari, drvodjelci, graditelji glazbala, kovači (potkivači), krojači, krovopokrivači, postolari, remenari, stolari, tapetari, tesari, daje se prema tablici Prilog I odgovarajuće ograničnje samo na usluge i proizvode vezane za zanimanja tradicijskih obrta i vještina sa čime smo suglasni.
Za djelatnosti : bačvari – prema 2.1 iz Priloga I, kišobranari – prema 2.3, 2.6, klobučari – prema 2.3, 2.6, košaraši – prema 2.2 i izrada svijeća i proizvoda od pčelinjeg voska – prema 2.4, mišljenja smo da ograničenja navedena u Prilogu I nisu dovoljno konkretna i da se može proizvoditi i više vrsta proizvoda od onoga što je bilo prvotno zamišljeno (bačvari), odnosno da takvi obrti postoje i da im je to glavna djelatnost (kišobranari, klobučari, košaraši, izrada svijeća i proizvoda od pčelinjeg voska – što ujedno rade medičari-licitari). Sukladno navedenom predlažemo ukidanje s liste ili preciznije navođenje obuhvata.
Ponavljamo da je u dosadašnjem Pravilniku postojalo ograničenje, gdje dozvoljeni prosječni godišnji dohodak iz dopunske djelatnosti nije mogao biti veći od 50% ukupnog godišnjeg dohotka OPG-a. Sada takvog ograničenja nema, što znači da je moguće imati neznatan prihod od poljoprivrede samo kao pokriće, a većim dijelom se baviti bilo kojom od navedenih dopunskih djelatnosti.
Uz obavljanje dopunske djelatnosti na OPG-u u ugostiteljstvu čl. 7, stavak 5, navod da “namirnice moraju biti dijelom iz vlastite proizvodnje” trebalo bi zamijeniti s “namirnice moraju biti pretežito iz vlastite proizvodnje”, kako je i navedeno u Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti. Ukoliko ostane “dijelom”, ostavlja se mogućnost da taj dio bude daleko manji od barem 50 %.
S obzirom da se upis dopunske djelatnosti obavlja u regionalnim uredima Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, gdje se i izdaje Rješenje i gdje se mora provjeravati ispunjavanje općih i posebnih uvjeta sukladno posebnim propisima koji uređuju konkretnu dopunsku djelatnost, posjedovanje potrebnih resursa, zanimanje, znanja i vještine, te sukladnost s posebnim propisima koji uređuju određenu djelatnost, postavlja se pitanje širine znanja i informiranosti djelatnika Agencije. Oni moraju vrlo dobro znati sve navedene posebne propise iz niza područja: od prehrambenih proizvoda i pića, turističkih usluga i ugostiteljstva, te tradicijskih i obrtničkih zanimanja, proizvodnje energije i poreznih propisa. Hoće li djelatnici biti dovoljno dobro educirani kako bi pokrili sva navedene područja?