08 Lip 2016

LICENCIRANJE

Za izvođenje praktičnog dijela naukovanja obrtnik i pravna osoba moraju imati dozvolu (licencu). Dozvolu izdaje Hrvatska obrtnička komora, koja ujedno propisuje i postupak i način njenog izdavanja.

Obrtnik i pravna osoba izvode naukovanje putem mentora koji može biti vlasnik obrta, odnosno zaposlenik obrta ili pravne osobe

Mentori mogu biti:

  • osobe s položenim majstorskim ispitom u odgovarajućoj kvalifikaciji
  • osobe koje ima odgovarajuće srednje strukovno obrazovanje i najmanje 7 godina radnog iskustva u kvalifikaciji za koju izvodi naukovanje te položen ispit kojim dokazuje osnovna znanja o poučavanju učenika na naukovanju,
  • osobe s odgovarajućim višim ili visokim obrazovanjem uz položen ispit kojim dokazuju osnovna znanja o poučavanju učenika na naukovanju,
  • fizičke osobe, izumitelji, osobe sa završenim odgovarajućim srednjim strukovnim obrazovanjem sa sjedištem obrta u područjima od posebne državne skrbi, brdsko-planinskim područjima ili na otocima koje imaju najmanje tri godine radnog iskustva u zanimanju za koje izvode praktični dio naukovanja i položen ispit kojim dokazuju osnovna znanja o poučavanju učenika na naukovanju.

 Obrt ili pravna osoba koji žele izvoditi program praktičnog dijela naukovanja moraju imati također imati odgovarajuće prostorne i/ili materijalne uvjete za izvođenje naukovanja.

Poseban program stjecanja osnovnih znanja o poučavanju učenika na naukovanju donosi ministarstvo nadležno za obrt.

Više informacija o ispitu kojim se dokazuje osnovno znanje o poučavanju učenika na naukovanju možete naći klikom na poveznicu: https://www.hok.hr/obrazovanje/ispit-kojim-se-dokazuje-osnovno-znanje-o-poucavanju-ucenika-na-naukovanju

Dozvola se izdaje s rokom važenja od sedam godina.

Obrtnik, odnosno pravna osoba prilaže:

  1. presliku obrtnice, odnosno presliku Rješenja trgovačkog suda (za poduzeća)
  2. za osobe koje izvode praktičnu nastavu i vježbe naukovanje potrebno je priložiti dokaze o stečenoj vrsti i razini obrazovanja, priznatom statusu, odnosno stečenom radnom iskustvu:

a) majstorska diploma ili potvrda o položenom majstorskom ispitu (preslika), ili

b) dokaz o priznavanju prava sukladno odredbi članka 66. Zakona o obrtu (preslika) te dokaz o položenom ispitu kojim se dokazuju osnovna znanja o poučavanju učenika (preslika), ili

c) diploma/svjedodžba o završenom visokoškolskom obrazovanju (preslika) i dokaz o položenom ispitu kojim se dokazuju osnovna znanja o poučavanju učenika (preslika), ili

d) dokaz o statusu izumitelja na temelju ostvarenoga patentnog prava za patentirani proizvod ili uslugu i zaštićenog industrijskog dizajna (preslika), preslika radne knjižice za razdoblja upisa do 30.6.2013. godine (preslika svih stranica radne knjižice na kojima postoje upisani podaci i sve stranice na kojima se nalaze podaci o zaposlenju i stažu), i/ili elektronički zapis odnosno potvrdu o podacima evidentiranim u matičnoj evidenciji Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje te dokaz o položenom ispitu kojim se dokazuju osnovna znanja o poučavanju učenika (preslika), ili

e) svjedodžba o završenom odgovarajućem srednjem strukovnom obrazovanju (preslika), presliku radne knjižice za razdoblja upisa do 30.6.2013. godine (preslika svih stranica radne knjižice na kojima postoje upisani podaci i sve stranice na kojima se nalaze podaci o zaposlenju i stažu), i/ili elektronički zapis odnosno potvrdu o podacima

   3. evidentiranim u matičnoj evidenciji Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje te dokaz o položenom ispitu kojim se dokazuju osnovna znanja o poučavanju učenika (preslika)

   4. Potrebno je priložiti zapisnik o ocjeni osposobljenosti radnika za rad na siguran način za osobe koje izvode praktičnu nastavu i vježbe naukovanja ili dokaz o oslobođenju od obveze osposobljavanja za rad na siguran način               temeljem          posebnog propisa (preslika)

   5. Uvjerenje o nekažnjavanju (ne stariji od 6 mjeseci)

Ukoliko sam vlasnik obrta ne udovoljava uvjetima, tada se podaci  traže za osobu koja je zadužena za provedbu praktičnog dijela naukovanja

Obrtnik/zastupnik pravne osobe ne može primiti učenike na praktičnu nastavu i vježbe naukovanja ukoliko mu je oduzeto pravo na primanje učenika na praktičnu nastavu i vježbe naukovanja, pa je stoga potrebno priložiti potvrdu od strane Suda časti Hrvatske obrtničke komore (obrazac se  podiže u područnoj Obrtničkoj komori)

Obrtnička komora Bjelovarsko-bilogorske županije zaprima Zahtjeve za izdavanje dozvole, te razmatra potrebnu dokumentaciju i organizira postupak licenciranja.

Opis postupka izdavanja dozvole (licencije)

Nakon predaje zahtjeva za izdavanje dozvole (licencije) sa cjelokupnom pratećom dokumentacijom (popis se nalazi u obrascu zahtjeva):

  • savjetnik za obrazovanje u područnoj obrtničkoj komori provjerava dostavljenu dokumentaciju.
  • Zatim provjerava udovoljavate li Vi ili osoba koja će biti mentor propisanim kadrovskim uvjetima.
  • Ako ste izvršili uplatu, priložili svu potrebnu dokumentaciju te udovoljavate svim propisanim kadrovskim uvjetima, savjetnik za obrazovanje poduzima daljnje korake za licenciranje.
  • Savjetnik šalje zahtjev prema Ministarstvu pravosuđa, koje je dužno dostaviti potvrdu da predloženi mentor nije osuđivan. Ministarstvo pravosuđa ima rok od 30 dana za dostavu odgovora.
  • Savjetnik šalje obavijest Državnom inspektoratu s točnim nazivom i adresom podnositelja zahtjeva. Državni inspektorat u roku od 30 dana izlazi u obrt/tvrtku zbog provjere uvjeta zaštite na radu, te nastavno šalje odgovor područnoj obrtničkoj komori.
  • Savjetnik šalje zahtjev Tajništvu Suda časti Hrvatske obrtničke komore, koje mora dostaviti potvrdu da obrtu/tvrtki nije oduzeta dozvola. Zahtjev prema Sudu časti možete podnijeti i osobno.

Nakon što područna obrtnička komora zaprimi pozitivne odgovore od Ministarstva pravosuđa, Državnog inspektorata i Suda časti HOK-a, Komisija za licenciranje radi uvid u dokumentaciju te dolazi u Vašu radionicu i/ili provjerava opremu ako se radi o djelatnosti koja se obavlja na terenu kako bi utvrdila udovoljavate li propisanim uvjetima za provedbu naukovanja.

Nakon obavljenog uvida, komisija ispunjava i potpisuje zapisnik, a podaci se potom unose u obrazac dozvole. Dozvola se šalje na potpis u Hrvatsku obrtničku komoru te dostavlja u područnu obrtničku komoru.

Zajedničko izvođenje naukovanja

Obrtnik ili pravna osoba koja može osigurati materijalno-kadrovske uvjete za provedbu programa naukovanja za pojedino zanimanje s najmanje 50%-tnim obuhvatom planiranih ishoda učenja praktičnog dijela naukovanja u svrhu ishođenja dozvole može sklopiti Ugovor o zajedničkoj provedbi naukovanja s drugim obrtnikom ili pravnom osobom koji posjeduju dozvolu i osiguravaju izvedbu preostalih 20% obuhvata planiranih ishoda učenja (u svrhu licenciranja potrebno je dostaviti sklopljen Ugovor o zajedničkoj provedbi naukovanja).


Obrtnička komora Bjelovarsko-bilogorske županije zaprima Zahtjeve za izdavanje dozvole, te razmatra potrebnu dokumentaciju i organizira postupak licenciranja.

Adresa: Bjelovar ,Junija Palmotića 1
Tel: 043/242-242

e-mail: obrazovanje-bj@hok.hr

https://www.hok.hr/obrazovanje/strukovno-obrazovanje-za-programe-vezanih-obrta/licenciranje

Preuzmite dokument:

  obrazac_zahtjeva_za_potvrdu_suda_casti__za_obrte_pravne_osobe.pdf   (90.16 KB)
  ugovor_o_zajednickoj_provedbi_naukovanja_obrazac.pdf   (137.88 KB)
  zahtjev_za_izdavanje-promjenu_licencije.docx   (20.35 KB)
 
  Obrtničko obrazovanje - Sve