MAJSTORSKI ISPITI
MAJSTORSKI ISPITI
Majstorski ispiti su državno priznati ispiti, regulirani Zakonom o obrtu i Pravilnikom o postupku i načinu polaganja majstorskog ispita, te ispita o stručnoj osposobljenosti, a mogu se polagati za strukovne kvalifikacije s Popisa vezanih i povlaštenih obrta.
Majstorski ispit je najviši stupanj obrazovanja za strukovne kvalifikacije u kojim se stječu najuglednije kompetencije i kvalifikacija majstor. Majstorska diploma je vrijednosni dokument, a titula majstor temelj za osnivanje vlastitog obrta/malog poduzetništva. Majstorska diploma upisuje se u radnu knjižicu.
MAJSTORSKI ISPITI SE U OBRTNIČKOJ KOMORI BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE ZA SLJEDEĆE STRUKOVNE KVALIFIKACIJE:
- AUTOMEHANIČAR
- BRAVAR
- ELEKTROINSTALATER
- FRIZER
- KOZMETIČAR
- KUHAR
- NATKONOBAR
- PEDIKER
- PLINOINSTALATER
- SLASTIČAR
- STOLAR
- STROJOBRAVAR
- TOKAR
- VODOINSTALATER
- VODOINSTALATER I INSTALATER GRIJANJA I KLIMATIZACIJE
- ZIDAR
Obrtnička komora Bjelovarsko-bilogorske županije organizira i provodi majstorske ispite. Primanje prijava za svaki ispitni rok zaključuje se 45 dana prije početka ispita.
Adresa: Bjelovar,Junija Palmotića 1
Tel: 043/242-242
e-mail: obrazovanje-bj@hok.hr
Cijena majstorskog ispita propisana je Rješenjem o cijeni polaganja ispita o stručnoj osposobljenosti, pomoćničkog i majstorskog ispita (NN 31/02) i iznosi 2.600,00 kuna (345,08 EUR) *.
* Prema službenom tečaju konverzije kune u euro: 1 euro = 7,53450 kn
Majstorski ispit sastoji se od četiri dijela:
- izrade praktične zadaće i radne probe,
- provjere stručno-teorijskih znanja prijeko potrebnih za vješto obavljanje poslova primjerenih obrtu,
- provjere znanja u području gospodarstva i pravnih propisa o obavljanju obrta i poslovnim knjigama,
- provjere osnovnih znanja potrebnih za podučavanje naučnika (teorijski i praktično).
Majstorskom ispitu mogu pristupiti:
- osobe koje nakon položenog naučničkog ispita imaju najmanje dvije godine radnog iskustva u zanimanju za koje žele polagati majstorski ispit.
- osobe koje nakon završetka srednjeg strukovnog obrazovanja za stjecanje kvalifikacije koja nije kvalifikacija stečena strukovnim obrazovanjem za vezane obrte, programa gimnazije te srednjeg umjetničkog obrazovanja, ako na dan pristupanju ispitu imaju najmanje četiri godine radnog iskustva u zanimanju za koje žele polagati majstorski ispit
- osobe s položenim naučničkim ispitom u odgovarajućem zanimanju i završenim obrazovanjem u majstorskoj školi u trajanju od godine dana.
- osobe koje su stekle odgovarajuću srednju stručnu spremu do školske godine 1999./2000., ako na dan pristupanja ispitu imaju najmanje dvije godine radnog iskustva u zanimanju za koje žele polagati majstorski ispit.
- osobe koje nakon završetka srednjeg strukovnog obrazovanja za stjecanje kvalifikacije koja nije kvalifikacija stečena strukovnim obrazovanjem za vezane obrte, programa gimnazije te srednjeg umjetničkog obrazovanja, ako na dan pristupanja ispitu imaju najmanje dvije godine radnog iskustva u zanimanju za koje žele polagati majstorski ispit i završeno obrazovanje u majstorskoj školi u trajanju od godine dana.
Radno iskustvo u određenom zanimanju je iskustvo koje osoba stječe unutar radnog odnosa, tijekom stručnog osposobljavanja za rad bez zasnivanja radnog odnosa, radom u svojstvu volontera ili drugim oblikom rada u skladu sa zakonom.
Radno iskustvo dokazuje se javnim ispravama te ugovorom o radu, odgovarajućim potvrdama, preporukama i izjavama svjedoka o radu na određenim poslovima.
Kod prijave potrebno je priložiti:
- Prijavnicu za ispit
- Svjedodžbe o naučničkom/pomoćničkom i završnom ispitu
- Dokaz o ispunjavanju uvjeta o radnom iskustvu (preslika radne knjižice i ugovora i/ili potvrde o radnom iskustvu u zanimanju za koji se ispit polaže, obrtnice za obrtnike)
- Rodni list
- Domovnica
- Osobna iskaznica
Nadopuna osnovnoj dokumentaciji:
potvrdu o radnom iskustvu u strukovnoj kvalifikaciji za koju se ispit polaže,-ovjerenu kod javnog bilježnika,
ili Ugovor o radu
ili Obrtnicu ( za osobe koje već imaju otvoren obrt)